Gemi Modelciligi ship model building

Gemi Modelciligi ship model building (http://www.modelteknikleri.com/)
-   Askeri Deniz Araçları (http://www.modelteknikleri.com/askeri-deniz-araclari/)
-   -   DKM BISMARCK Tamiya 1/350 (http://www.modelteknikleri.com/askeri-deniz-araclari/9928-dkm-bismarck-tamiya-1-350-a.html)

ceb76 23.03.2015 15:27

DKM BISMARCK Tamiya 1/350
 
Toplam 2 Eklenti bulunuyor.
İşte o gün geldiiii..... Uzuuunnn ve belkide bir o kadar sancılı bir üretim artık bu gün itibarıyla benim için başlıyor :) İnşallah elime yüzüme bulaştırmadan bitiririm de tüm çekilenlere ve çekileceklere değer sonunda ;)

Bence, plastik gemi modelleri arasında hem kalite hemde gösteriş olarak en babası, Tamiya'nın 1/350 kiti Bismarck ve kardeşi Tirpitz'dir. İkisi arasındaysa, yapmak için seçim gerekiyorsa yine bence tarihi açısından, Bismarck uzak ara önde gelir. Kısacık ömrünü hem zamanının en gelişmiş, yenilmez ve korkulan gemisi olarak geçirmiş, hem Hood'u batırarak İngilizlere savaşın en büyük moral çöküntüsünü yaşatmış, hem de bir o kadar bahtsız batışıyla o bitik moralleri, büyük bir milli gurura çevirmiştir ;) Konuya sardırıp, az detay vede genel tarihi merak edenler için bkz. Vikipedi; ) :D

Dediğim gibi zaten uzuuuunnnnnn bir yapım süreci olduğundan, haliyle gemiye de hayranlığımdan, üşenmeyip çekinmeyip fotoğraf manyağı yapmayı planlıyorum konuyu baştan söyleyeyim :D Ehhh... uyarıyı da yaptıktan sonra başlayalım fotoları atmaya. İfinim ahanda kitimiz ve detaylandırmak için getirttiğimiz fotoeç detay seti ile ölçeğine uygun lazerle kesilip hazırlanmış ahşap güverteler...
ceb76 23.03.2015 15:27

Cevap: DKM BISMARCK Tamiya 1/350
 
Toplam 4 Eklenti bulunuyor.
Haliyle kite girişmeden evvel gerekli ön çalışmayı yapıp ref. fotolarını topladım. Gemi kısa tarihi boyunca üç kez kamo değiştirmiş. Bende daha çetrefilli olmasına rağmen ilk boyandığı paternde bitirmeyi planlıyorum kiti ;)
ceb76 23.03.2015 15:28

Cevap: DKM BISMARCK Tamiya 1/350
 
Toplam 4 Eklenti bulunuyor.
Tabi hazırlıkların başlamasıyla beraber, ilk sıkıntı renk kodlarıyla başladı ;) Tüm dönem gemilerinde olduğu gibi renkler ile doğru boyama paterni büyük sıkıntıydı. Bir kaynağın gösterdiğini öbürü yalanlıyor. Bir RLM koduna diğeri hayır diyordu. Swastikalar bile varmıydı yokmuydu, sorun teşkil ediyordu. Sağolsun Levent Gökçen yardımıma yetişti. Önerdiği sitelerden epey bir yardım aldım. Öte yandan, Titanik filmini de çeken Camaron'un Bismarck ile ilgili yapmış olduğu belgeseli izlemekte ayrı bir keyif verdi doğruya doğru :D

Renkler bulundu vede çıktı alınan şemalara göre son hazırlıklar yapıldı...

Tabi gıcık bir modelci olduğumdan, ne akla hizmet dercesine, önden önden attım ilk astarı :DAstarla beraber, kitte ilk macunu yedi haliyle :DBundan sonrası mı? Ehhhhhh.... vira bismillah :)

Cem EREN 23.03.2015 15:38

Cevap: DKM BISMARCK Tamiya 1/350
 
Zevkle izlemek üzere çekirdeğimi çayımı hazırlıyorum.
Hadi kolay gelsin.

nereplas 23.03.2015 19:42

Cevap: DKM BISMARCK Tamiya 1/350
 
Vay be vallejo yu benden başka seven varmış :D abi hayırlı olsun o boya grubunda en başta duran kutusu ayakkabı boyasına benzeyen ne :D

ceb76 23.03.2015 20:42

Cevap: DKM BISMARCK Tamiya 1/350
 
Beyler tenk yu : D

Hocam o ayakkabı boyası Gunze (Mr.Hobby nam-ı diğer) ;) Laker cins bir boya. AZ biraz zehirli ama hastası bolca bulunan bir cins :)

İlker SABUNCUOĞLU 24.03.2015 21:00

Cevap: DKM BISMARCK Tamiya 1/350
 
Wuhuu şenlik başlıyor, özlemiştik seni :D

ceb76 27.03.2015 13:11

Cevap: DKM BISMARCK Tamiya 1/350
 
Toplam 4 Eklenti bulunuyor.
Dediğim gibi başladık kite azar azar...

Parça uyumunu şimdilik bilmem ama çıkan parçalarda saçma salak çapaklar var. Gördüğüm en çapaklı Tamiya kiti diyebilirim ;)

Çapak demişken, teknenin şaft kısmını macun manyağı ettim. Hatta öylesine etmişimki 3 gün oldu hala kurumadı :D Tesviyesine artık bu akşam başlamayı düşünüyorum.Tabi macunun kurumasını beklerken boşta durmadım. Fotoeçlere yavaş yavaş giriştim. Boya tutmalarını kolaylaştırmak için önden Tamiyanın özel metal astarını attım. Arkasından da başladım azar azar toplamaya.Önden Katapultun raylarıyla, halatların toplandığı kocamaaannnn çıkrıkları vede ne üdüğü belirsiz bir iki parçayı hazırladım. Fakat detay setlerinden şikayetçiyim. Ahşap güverte setinden çıkan fotoeçte eksik sayıda parça mevcutken, her iki setin de yapım kılavuzları evlere şenlik. Ahşap kitte hiç çıkrığın yeri gösterilmemiş, diğerinde ise bulmaca gibi anlatılmış. Çöz çözebilirsen :P

Sırada tesviye ile birlikte, Famo radarlarının ve denizuçağının floatlarının toplanması var.

Haaa....birde aklımdayken, nasıl olduğunu sormayın ama benim Badger LG100'ün gövdesini kırdım. Gerçi o yüzdende yenisini aldım ama elde hurda var ise bedeli mukabil bir gövdeye ihtiyacım var. Tekrar toplayıp, yedeğe atacağım ;)

furkanozkan 27.03.2015 15:02

Cevap: DKM BISMARCK Tamiya 1/350
 
bende de var buna benzer bir kit. galiba ölçeği daha ufak daha başlayamadık boyu 1 metre felan galiba
kafayı toplasak olcakta :D
ilgi ile izliyorum

ceb76 14.04.2015 16:22

Cevap: DKM BISMARCK Tamiya 1/350
 
Toplam 4 Eklenti bulunuyor.
İfinim, kıyın kıyın boya işine giriştim artık. Eh haliyle fotoeçlerin büyük çoğunluğuyla, topların namlularının delinme işide bitti.

Fakat aramızda kalsın, Vallejo'nun Ral 7001'e denk gelen 70.870 kodlu grisinden nefret ettim. Arkadaş hiçmi kapatmaz yavvvv... hayır çatır çatır şişeleride yiyor :P

ceb76 20.04.2015 14:35

Cevap: DKM BISMARCK Tamiya 1/350
 
Toplam 2 Eklenti bulunuyor.
Sonunda boya işinin kabası bitti... :) Ahanda bitince şöyle birşeylere benzeyecek ;)Ufank tefenklerin de durumu şudur...Bugün yarın yavaş yavaş rötuş işine başlarım artık :)

ceb76 24.04.2015 15:52

Cevap: DKM BISMARCK Tamiya 1/350
 
Toplam 4 Eklenti bulunuyor.
İki ara bir dere stand işini aradan çıkardım. Orijinal standı çok üftürükten geliyordu gözüme. Bende gittim İkea'ya, aldım bir ekmek kesme tahtasıyla en çiftinden dolap kulpunu, deldim ortalarından. Ahanda size oldumu en şıkından vede sağlamından bir stand :D

Ama esas zurnanın zortladığı yer kamo işi oldu. Binalara da kamo yapacağımdan gövdedeki başlangıç noktaları ve açılar çok önemli. Hadi açılarda sıkıntı yok (mok yok! ama eğimleri yedireceğiz işte sağına soluna :P), ama ne modelin, ne modelin yapım planının, nede gerçek ölçülerin hiç biri birbirini tutmadığı için Allah bilir sonunda nasıl bir şey çıkacak ortaya. Hadin hayırlısı :)
Fatih Yücelik 24.04.2015 15:57

Cevap: DKM BISMARCK Tamiya 1/350
 
Abi o ikea yazısını sileydin iydi :D :D :D :D

ceb76 24.04.2015 17:35

Cevap: DKM BISMARCK Tamiya 1/350
 
:D Farkındayım ama orayla ilgili hain emellerim var ;)

ceb76 05.05.2015 16:34

Cevap: DKM BISMARCK Tamiya 1/350
 
Toplam 4 Eklenti bulunuyor.
50 milyon kere rötuş yiye yiye, ancak bitti gövdenin boyası :P Burun ve kıçta kullandığım koyu gri Vallejo, ne alta attığım Tamiya astarı, ne kenardan üstüne düştüğü Humbrol boyanın gri rengini, nede çıplak plastiği beğenmediği için zırt pırt döküldü veya maske bantıyla beraber sökülüp beni epey bir çıldırttı. Birde bunun üstüne, ref. fotolara göre su çizgisinin desenlerin altında incelmesi kalınlaşması gelince, haliyle 2 günde biter dediğim iş, utanmasa 1 ayı bulacaktı az kalsın ;)

Ama sonunda parlak cilayı yiyince iş kendini gösterdi, çekilen cefaya ve o kadar süvmeye değdi :)

Ehhh... gövde cilayı da yiyince, bilin bakalım sıra neye geldi. Durun durun ip ucu vereyim :)Gemilerde yağlıboya yıkama yapılacak yüzeyin genişliği ile derinlik katacak girinti çıkıntı detaylarından azlığından ötürü, yıkama yerine filtrelemeyi tercih ettim. Böylece, yüzey üstünde değişik renk tonlamalarıyla ışık oyunu vermek için birbirine ters parlak yağlı boyalarla kızımıza bir anda kızamık döktürüverdim ;)Sırada, bu noktacıkları kulak temizleme çubuğu ve geniş kenarlı fırçalarla aşağı istikamete doğru terebentinle silmek var.

2 güne buyalar iyice kuruduğunda, fotolara tekrar devam etmek üzere....

Fatih Yücelik 05.05.2015 16:38

Re: DKM BISMARCK Tamiya 1/350
 
Gemi kızamık dökmüş :D ilk defa gördüm sanırım bu işlemi merakla bekliyoruz neticeyi

Cem EREN 05.05.2015 22:20

Cevap: DKM BISMARCK Tamiya 1/350
 
Batıktaki balıklar mı olacak onlar :D

ceb76 11.05.2015 13:57

Cevap: DKM BISMARCK Tamiya 1/350
 
Toplam 3 Eklenti bulunuyor.
Beyler tenk yu :)

Esasında, bu filtre işini daha evvel yüzergezerle beraber bir iki tekne işinde de yaptığımı hatırlıyorum ama bu kadar konu arasında gözden kaçması normal. O hal, tekrar elimden geldiğince anlatayım ;)

Hinciiin... İşi gücü bir yana bırakın ve hemen kafanızı kaldırıp, karşı duvara bakın. Hangi renk olursa olsun, her tarafı aynı tonda görülmüyor değil mi? Işığın geliş açısına ve duvardaki girinti çıkıntılara göre değişik yerlerde gölgeler ve tonlamalar oluyor. İşte benimde modelde yapmak istediğim efekt bu ;)

Uçak ve AKAlarda girinti ve çıkıntıların, panel çizgilerinin fazlalığından dolayı, ön gölge, yağlı boya yıkama vs gibi metodlarla modelin gerçekliğini sağlayabiliyoruz. Özellikle yağlıboya yıkamayla, modele derinlik kazandırabiliyor daha gerçekçi bir görüntü verebiliyoruz. Ama özellikle gemilerin gövdelerindeki düz görüntü sebebiyle, bence yağlıboya yıkama çok başarılı olamıyor. İşte bu yüzden bu metodu tercih ediyorum.

Değişik renklerdeki (özellikle kontrast olanları) modelin üzerine minik noktacıklar olarak tatbik ediyorum. Burada dikkat ettiğim iki şey var. Birincisi mümkün mertebe kontrast olanları yan yana düşürmek. İkincisi tekrarlardan kaçınıp, yeknesaklığı kırmak. Üçüncüsü ise kırmızı ve turuncu gibi renklerin açık renkler üzerine tatbiki sonrası, temizlenmelerinin diğer renklere göre daha zor olduğunu akılda tutmak ;)Arkasından, ilk olarak terebentinle ıslattığım geniş uçlu bir fırçayla hepsini aşağı istikamette siliyorum. Sonrada yine terebentine batırdığım kulak temizleme çubuklarıyla, yine aşağı istikamette olacak şekilde elimden geldiğince kalan boyaları temizliyorum. Fotoğrafta sırasıyla noktacıklar, aşağı doğru çekilinceki görüntü ve temizlenmiş halini görebilirsiniz ;)Önceleri çamuru andıran görüntü temizlendikçe, altından hafif hafif asıl renkler çıkmaya başlıyor. İşin en güzel yanı, siz ne kadar temizlerseniz temizleyin renk tonlamaları hafif hafif alta kalıyor. Çok yakından baktığınızda fark edebileceğiniz bu renkler, siz biraz geri çekilip baktığınızda işte karşı duvara baktığınızda gördüğünüz gibi bir efekt veriyor ;)Böylece yağlı boya yıkama ile sadece modelin rengini koyulaştırıp, azda olsa eskitme görüntüsü verecekken, bu metodla hem bu amacıma ulaşıyor hem de ışık oyunu yapabiliyorum ;)

ceb76 12.05.2015 17:01

Cevap: DKM BISMARCK Tamiya 1/350
 
Toplam 3 Eklenti bulunuyor.
İfinim, geldik işte şimdi zurnanın cortladığı yereeeeee... geminin kamosu işineeeeee......

Şaka değil, sinir krizi geçirmemek elde değil. Maketin ölçeği, detayların yeri essah Bismarck'tan farklı olduğu için gövdeden başlayıp binalara doğru devam eden çizgilerin açıları ve de kalınlıklarını düzgün yerleştirmenin imkanı ihtimali yok. Elli milyon kere cetvelle hizalayıp, ellibir milyon kere daha çizdikten sonra, bir tarafın işi ancak kabaca bitebildi. Ancak ağır ağır, açıları yedire yedire genişliklerle oynaya oynaya halledebildim. Sırada ince hizalar ve kiti maske manyağı yapmak var :)

Haaaa... bu arada aklımdayken. Boya ve maske işinde kolaylık olsun diye katları ve üzerine gelecek parçaları birleştirmedim. Her bir katı ayrı ayrı maskeleyip, en son birleştireceğim ;) Böylece yok aktı, yok koktu işlerini minumuma indirmeyi planlıyorum ;)


furkanozkan 12.05.2015 18:09

Cevap: DKM BISMARCK Tamiya 1/350
 
bu fanteziyi gördükçe elimdeki bismarcka başlamasammı dedim hani :)
bunların uçları açılımı yoksa paralelmi???


Tüm Zamanlar GMT +4 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 07:57.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.
Model Teknikleri Tüm Lisanslı Haklarına Sahipdir..